Reklam Alanı
Reklam Alanı
Mobil 445 0

iPhone’a Gelen İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliği Nedir ?

Günümüzde İphone kullanıcılarının en çok şikayet ettiği sorunlardan birisi telefonlarının pil ömrü, aslın pilin ömrünü kısaltan en önemli faktör kullanıcıların farkında olmadan telefonu yanlış kullanmasından kaynaklanıyor.
Günümüz Telefonlarının bataryaları Lityum İyon bazlı pillerden oluşur. Her kimyasal gibi  Lityum İyon‘un kendine has özellikleri vardır. Lityum İyon Pillerin yapısı gereği  %100 şarj edilmemesi gerekir. Telefonunuzu ancak  bir daha uzun süre şarj edemeyeceğiniz durumlarda tam şarj yapmanız gerekir. Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesi bileşenlerdir. Bu bileşenler kimyasal olarak yaşlandıkça etkileri azalır. Lityum iyon piller, kimyasal olarak yaşlandıkça daha az şarj tutar. Bunun sonucunda pil ömrü kısalır ve en yüksek performans düzeyi düşer. Bu pil sağlığı durumu sadece IOS cihazları için değil bütün cihazlar için geçerlidir.

Apple IOS 13 ile birlikte İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliği getirdi bu özellik sayesinde artık pil ömrümüzü uzatmamıza olanak sağlayacak. iPhone‘unuzun tam şarjlı olarak geçirdiği süreyi azaltarak pilin eskime hızını düşürecek ve kullanım ömrünü artıracak şekilde tasarlanmıştır. Özellik etkinleştirildiğinde iPhone‘unuz, belirli durumlarda %80 şarj düzeyine ulaştıktan sonra şarj işlemine ara verir. iPhone‘unuz, aygıtta yerleşik olarak bulunan makine öğrenimi teknolojisinden yararlanarak gündelik şarj etme rutininizi öğrenir. Böylece İyileştirilmiş Pil Şarjı, yalnızca iPhone‘unuzun uzun bir süre şarj aletine bağlı kalacağı tahmin edildiği durumlarda etkinleştirilir.
Bu algoritmayla, fişten çıkarıldığında iPhone‘unuzun tamamen şarj edilmiş olması amaçlanır.

Telefonunuza IOS 13 sürümünü yüklediğseniz aşağıdaki adımları izleyerek İyileştirilmiş Pil Şarjı Özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu özelliği açmak için, Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı > İyileştirilmiş Pil Şarjı‘na gidin.

1- Ayarlar

2-Pil

3-Pil Sağlığı

 

En son olarak bu ekrana geldiğinizde İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği kapalı ise yanında ki tuşa basarak özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz.

KAYNAK

 

The following two tabs change content below.
22 Yaşındayım Selçuk Üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. Android,Photoshop,C#,MC Offfice programlarına hakimim. Sosyal Medya Hesapları Yönetiyorum, 64Byte.net sitesinin kurucularından birisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir